Trochę historii

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od początku istnienia II LO w Lesznie, młodzież chętnie uczestniczyła w działaniach o charakterze społecznym. Uczniowie należący do PCK, ZHP i Samorządu Szkolnego opiekowali się dziećmi i osobami starszymi, organizowali „Gwiazdkę” dla wychowanków Domu Dziecka we Wschowie i dzieci ze Specjalnego  Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie.

W związku z tym, iż coraz więcej młodych ludzi deklarowało chęć pomocy innym, w listopadzie 2001 roku, z inicjatywy pedagoga szkolnego, Pani Jolanty Tonkiewicz, powstała szkolna grupa wolontariatu „Podaj Dłoń”.  Swoją pomoc zadeklarowały wówczas nauczycielki : p. Arletta Rękosiewicz, p. Alina Małuszek, p. Iwona Ratajewska, p. Bogna Spychalska oraz p. Lech Skrzypczak.  Od 2004 r. koordynatorką  wolontariatu jest p. Bogna Spychalska i w tym roku swoją współpracę z grupą zadeklarowały  p. Iwona Iwanowska i pielęgniarka szkolna p. Beata Graf. W kolejnych latach do grona opiekunów wolontariatu dołączyły: p. Dagmara Kulasik, p. Małgorzata Dyrdół, p. Karina Mierzyńska-Grys, p. Monika Szulc, p. Nawel Boukhelifa-Kurpisz, p. Joanna Zalesińska.

Głównym celem pracy wolontariuszy była początkowo współpraca ze świetlicami socjoterapeutycznymi działającymi przy szkołach : SP 4, SP 6, SP 7, SP 10, SP 12 i SP 13. Wolontariusze z zaangażowaniem pomagali w nauce dzieciom w świetlicach, organizowali imprezy okolicznościowe, takie jak „Andrzejki”, „Zajączek” i „Mikołajki” . Wyczekiwanym przez dzieci był organizowany w auli szkoły balik karnawałowy – impreza pełna atrakcji, konkursów, nagród i wspaniałej wspólnej zabawy. Z czasem wolontariusze rozszerzyli swoją działalność o kolejne przedsięwzięcia. Uczniowie podejmowali  działania na rzecz Fundacji Doktor Clown, PCK , brali udział w wielu akcjach charytatywnych  i przez kilka sezonów byli organizatorami charytatywnego Turnieju Kopernix  Streetball Games. Obecnie działamy w następujących sekcjach: Współpraca z Zespołem Szkół Specjalnych w Lesznie, Współpraca z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, Współpraca z Przedszkolem Miejskim nr 10, Współpraca z Leszczyńskim Bankiem Żywności, Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Współpraca z Fundacją na Rzecz Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”.

 Szkolna Grupa Wolontariatu „Podaj Dłoń” otrzymała dwukrotnie wyróżnienie w konkursie „Leszczyński Wolontariat Roku” w kategorii „Wolontariacka Grupa Roku”. W 2015 r. Szkolna Grupa Wolontariatu wygrała grant w konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara, edycja 2015, na realizację projektu, którego celem była aktywizacja grupy wolontariuszy. Co roku, na zakończenie edukacji wybierany jest „Wolontariusz Roku” oraz nagradzana jest najbardziej zaangażowana w pracę wolontariatu młodzież.


Działalność sekcji

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uczniowie angażują się w działania wolontariackie, włączając się w prace sekcji, w zależności od zainteresowań, potrzeb, czy chęci pracy z daną grupą potrzebujących. Instytucje, z jakimi współpracujemy w ramach działalności sekcji:

  • Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie. Od wielu lat wolontariusze II LO włączają się w różne formy działalności szkoły i działającego przy niej stowarzyszenia, pomagając w przeprowadzeniu lub organizacji cyklicznych imprez takich jak m.in.: Wielkopolski Turniej Piłki Nożnej Stowarzyszenia Sportowego Olimpiady Specjalne Polska, Regionalne Igrzyska Lekkoatletyczne Placówek Szkolnictwa Specjalnego, kiermasz świąteczny czy balik przebierańców dla dzieci objętych pomocą terapeutyczną Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci. Wolontariusze korzystają też z wiedzy i doświadczenia pedagogów ZSS podczas organizowanych szkoleń i konferencji.
  • Świetlice socjoterapeutyczne. Praca wolontariuszy na rzecz podopiecznych świetlic polega na pracy z dziećmi, które mają problemy w nauce. Oprócz pomocy w odrabianiu lekcji wpółorganizujemy także imprezy okolicznościowe takie jak Andrzejki czy Mikołajki. Największym przedsięwzięciem wolontariuszy jest odbywający się cyklicznie w murach II LO balik karnawałowy dla dzieci. Uczniowie organizują dla nich poczęstunek, wspólna zabawę, ciekawe konkursy i upominki.
  • Fundacja na Rzecz Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i TY”. Współpracę z Fundacją podjęliśmy w 2006 r. We wrześniu lub październiku otrzymujemy od Fundacji informacje dotyczące dziecka lub dzieci, dla których w bieżącym roku szkolnym zbierane będę środki finansowe oraz cegiełki – pomoce edukacyjne, przez zakup których chętni uczniowie mogą pomóc niepełnosprawnym rówieśnikom.
  • Pallotyński Sekretariat Misyjny - „Adopcja na Odległość”. W roku szkolnym 2010/2011 społeczność II LO podjęła się „adopcji” Alexisa z Rwandy, który dzięki naszej pomocy finansowej może uczęszczać do szkoły. Uczniowie pozyskują fundusze na edukację Alexisa poprzez różne akcje np. zbiórkę i sprzedaż puszek po napojach, organizację kiermaszu świątecznego z piernikami i kartkami, czy sprzedaż tostów w czasie przerw. Raz w roku otrzymujemy od Alexisa i jego opiekunów list z najświeższymi wiadomościami o postępach i sytuacji chłopca.
    • Przedszkole Miejskie nr 10 w Lesznie. Od 2014 roku wolontariusze II LO biorą udział w wielu akcjach mających na celu uatrakcyjnienie przedszkolnego życia najmłodszym. Organizują akcje czytania bajek przedszkolakom, pomagają w organizacji Mikołajek, festynów z okazji Dnia Dziecka, Dnia Pasowania na Przedszkolaka, czy Dnia Pszczoły. Ciekawą formą przygotowaną przez grupę wolontariatu były dwa przedstawienia teatralne, poruszające ważne dla dzieci przedszkolnych tematy: „Prawa dziecka w świecie bajek” oraz „Pierwsza Gwiazdka”. Pierwsze z przedstawień otrzymało I nagrodę w konkursie Mikrodotacji Młodzieżowe Inicjatywy Wielkopolskiej Wiary, organizowanym przez Centrum PISOP w Lesznie.
    • Miejski Ośrodek Pomocy Pomocy Rodzinie w Lesznie. Uczniowie angażują się w pomoc dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Przez wiele lat pomagali w przygotowywaniu świątecznej uroczystości w hali sportowej Trapez, podczas której wręczali słodkie paczki potrzebującym dzieciom. W grudniu 2017, 2018 i 2019 roku nasz wolontariat zorganizował akcję „Świąteczna paczka”, której celem było przygotowanie prezentów z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla najbardziej potrzebujących rodzin i seniorów.
    • Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie. Wolontariusze z Kopernika, szczególnie z klas biologiczno-chemicznych od wielu lat podejmują działania na rzecz chorych. Główną aktywnością jest praca przy łóżku pacjenta, do której wolontariusze są przygotowywani podczas szkoleń organizowanych przez pracowników WSZ. Pomagają też w corocznej akcji WSZ „Biała Niedziela” – pikniku zdrowotnym. Niezwykle miłą, cykliczną akcją jest organizowany 21 marca „Dzień Motyla-Dzień Wrażliwości”, podczas której wręczane są pacjentom motyle własnoręcznie wykonane przez uczniów II LO na znak wsparcia dla osób cierpiących (przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez „motyli Wolontariat” działający przy Hospicjum Palium w Poznaniu, którego przedstawiciele wielokrotnie gościli w murach naszej szkoły szkoląc naszych wolontariuszy). Dla pacjentów szpitala organizujemy także akcje charytatywne np. zbiórkę piżam, zabawek, książek oraz akcję „Dzień Pluszowego Misia” (we współpracy z Fundacją „Mam Marzenie”).
    • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie „Kopernika” praktycznie od początku działalności Fundacji aktywnie uczestniczą w kolejnych finałach WOŚP. Pomagają w organizacji różnych akcji i imprez, podczas których odbywają się zbiórki pieniędzy, kwestują na ulicach, zakładają własne e-skarbonki. Dzięki ich uporowi i ofiarności mieszkańców powiatu leszczyńskiego na oddziałach szpitalnych w Lesznie i w całej Polsce zobaczyć sprzęt medyczny do leczenia dzieci i seniorów.
    • Leszczyński Bank Żywności. Współpraca LBŻ rozpoczęła się w 2016 r., a wolontariusze angażują się w różne akcje, mające na celu pomoc samotnym rodzicom, seniorom, osobom ubogim czy niepełnosprawnym. Uczestniczyliśmy w okresowych zbiórkach artykułów higienicznych dla seniorów, pomagaliśmy zorganizować Mikołajki dla dzieci, włączyliśmy się w przygotowanie wigilii dla bezdomnych, w czasie pandemii wspieramy seniorów dostarczając im zakupy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wolontariusze II LO mają okazję nie tylko pomagać, ale też uczyć się. Uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach i szkoleniach:

  • Warsztaty inegracyjno-szkoleniowe. Organizowane są od 2010 roku, odbywają się w formie wyjazdowej i trwają dwa dni. Podczas warsztatów uczniowie maja okazje do zintegrowania się i skorzystania z wiedzy i doświadczenia psychologów, pedagogów specjalnych, nauczycieli przedszkola, studentów PWSZ w Lesznie, studentów SWPS w poznaniu i wolontariuszy zagranicznych Centrum Aktywności Twórczej. Tradycją stało się przeprowadzenie podczas warsztatów szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, aby wolontariusze potrafili podczas wykonywania swoich działań odpowiednio reagować w sytuacjach zagrożenia życia.
  • Konferencje. Wolontariusze włączają się w pomoc organizacyjną podczas konferencji m.in. konferencji naukowo-szkoleniowej Fundacji Prodeste, czy konferencji naukowo-szkoleniowych organizowanych przez II LO i CDN w Lesznie. Wspierając organizatorów maja okazję posłuchać wykładów przygotowanych przez wartościowych prelegentów.

Uczniowie, oprócz działań cyklicznych odpowiadają na apele o pomoc, pojawiające się jednorazowo. Wśród przedsięwzięć, jakich podejmowali się wolontariusze znalazły się:

  • Organizacja „Zajączka” dla dzieci ze Stowarzyszenia „Mali Niewidzialni”,
  • Pomoc podczas Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego,
  • Pomoc podczas „Leszczyńskiego Maratonu Rowerowego Bikefun”,
  • Udział w akcji Radia Poznań „Wielkopolska Kresom” i zbiórka darów dla uczniów polskiej szkoły w Mościskach na Litwie,
  • Działania na rzecz seniorów w Klubach Seniora „Wrzosowy Zakatek” i „Jagiellonka”,
  • Udział w akcjach krwiodawstwa.


Obrazek
Obrazek